چاپ ديجيتال چيست


از ديرباز تاکنون، سيستم‌هاي چاپ تصاوير، تحولات زيادي داشته است. چاپ‌ سربي، في، سنگي، ژلاتيني، افست، ديجيتال و غيره از انواع چاپ‌ محسوب مي‌شوند. ما در اين محتوا از خانه طراحان سام، قصد داريم درباره چاپ ديجيتال به عنوان يکي از جديد‌ترين تکنولوژي‌هاي چاپ، اطلاعاتي را ارائه کنيم. 

در دهه‌هاي گذشته براي چاپ تصاوير در تيراژ بالا از افست يا ليتوگرافي استفاده مي‌شد؛ که از کيفيت و امکانات محدودي برخوردار بود؛ اما در سال‌هاي اخير پيشرفت تکنولوژي، در حوزه‌هاي مختلف از جمله صنعت چاپ، تغييرات اساسي ايجاد کرده است. 

چاپ ديجيتال، تازه‌ترين روش براي تبديل تصاوير ديجيتال و با کيفيت به محصولات چاپي است. معمولا از اين سيستم، براي تيراژ‌هاي پايين استفاده مي‌شود. در ادامه به مزاياي چاپ ديجيتال، کاربرد‌هاي آن، فرآيند، ابعاد و انواع چاپ ديجيتال مي‌پردازيم. 


مزاياي چاپ ديجيتال

• هزينه چاپ ديجيتال، در قياس با چاپ افست بسيار زياد است اما استفاده از سيستم ديجيتال، در تيراژ پايين بسيار مقرون به صرفه مي‌باشد. در اين سيستم، هزينه چاپ هر صفحه ثابت بوده و با افزايش تعداد تغيير نمي‌کند.
• سرعت چاپ در سيستم ديجيتال بسيار زياد است.
• در سيستم‌ افست امکان تغيير داده‌ها وجود نداشت اما در سيستم ديجيتال، شما مي‌توانيد به راحتي بخشي از داده‌ها را تغيير دهيد.
• کار با دستگاه‌هاي قديمي چاپ مانند افست، گراور و فلکسو به دليل اينکه بايد در هنگام چاپ، نسبت به کمرنگي يا پر رنگي تصاوير تصميم‌گيري مي‌شد داراي حساسيت بالايي بود. از اين جهت کار با اين دستگاه‌ها نيازمند استخدام يک اپراتور مجرب بود. درصورتي که کار با دستگاه چاپ ديجيتال، نيازمند توانايي و تجربه خاصي نيست. در چاپ ديجيتال تصميم‌گيري درباره رنگ تصاوير در مرحله آماده‌سازي و قبل از چاپ صورت مي‌گيرد که اين مسئله سبب صرفه‌جويي در به کارگيري نيروي انساني مي‌شود.

در سيستم چاپ ديجيتال پرينتر مستقيما به رايانه متصل مي‌شود و داده‌ها را مستقيما از رايانه دريافت کرده و چاپ مي‌کند. چاپگر‌هاي ليزري و جوهر افشان جزء رايج‌ترين دستگاه‌هاي چاپ ديجيتال محسوب مي‌شوند. در اين سيستم تونر، به شکل يک لايه نازک روي سطح چاپي قرار مي‌گيرد ولي در سطح چاپي نفوذ نمي‌کند. در مرحله بعد، با استفاده از مواد پوششي و با تابش اشعه UV يا فرآيند‌هاي حرارتي، اقدام به تثبيت رنگ‌ها مي‌‌نمايند.

در چاپ ديجيتال سطح چاپي مي‌تواند هريک از اين موارد باشد: کاغذ، کنواس، کاغذ عکاسي، فوم برد، بوم، پارچه، چوب، شيشه و سنگ.

کاربرد‌هاي چاپ ديجيتال

• درگذشته براي چاپ تصاوير از واسطه‌هاي چاپي استفاده مي‌شد و پس از شروع فرآيند چاپ، امکان تغيير در آن وجود نداشت. اما امروزه، در سيستم چاپ ديجيتال، اين محمل‌ها حذف شده است. به همين سبب در چاپ هر نسخه، امکان تغيير اطلاعات درج ‌شده وجود دارد. با حذف محمل‌هاي چاپ، افزون بر هزينه، در زمان آماده‌سازي نيز صرفه‌جويي مي‌شود.
• تهيه نمونه: در چاپ ديجيتال خبري از پليت‌ها نيست. از آنجا که چاپگر‌ مستقيما داده‌ها را از رايانه، روي سطح چاپي منتقل مي‌کند. اين ويژگي، امکان کاليبراسيون يا درجه‌بندي چاپگر و تهيه يک نمونه براي متقاضي را ايجاد مي‌کند.
• چاپ شخصي: همانطور که در موارد بالا ذکر شد چاپ ديجيتال امکان چاپ، در تيراژ محدود را براي متقاضي ايجاد مي‌کند. به همين جهت اين امکان براي متقاضي وجود دارد تا از سطوح چاپي متفاوت يا طرح‌هاي متفاوت درنسخ ديگر استفاده کند. به عنوان مثال براي سفارش کارت پرسنلي، مي‌توان از طرح‌هاي متنوع يا سطوح چاپي متفاوت استفاده کرد.

فرآيند چاپ ديجيتال


فرآيند چاپ ديجيتال


اطلاعات مربوط به چاپ تصاوير، از طريق رايانه و در قالب يک رشته بيت به چاپگر ارسال مي‌شود. در واقع پايه و اساس چاپ ديجيتال، يک تصوير شطرنجي يا اصطلاحا يک بيت مپ است؛ که داده‌ها را از طريق رايانه به چاپگر منتقل مي‌کند.

ابعاد سطح چاپي در چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال براساس ابعاد به سه گونه متوسط، بزرگ و عريض تقسيم مي‌شود.

چاپ ديجيتال متوسط (Medium Format): سفارشات مربوط به بروشور، عکس، کارت ويزيت، ليبل، کاتالوگ، لفاف‌هاي بسته‌بندي و چاپ روي سطوح مختلف در ابعاد 33 × 48 يا A3+ چاپ مي‌شود. چاپ اين سفارشات با چاپگر‌هاي ليزري، جوهرافشان و نوري انجام مي‌شود.

چاپ‌ ديجيتال بزرگ (Large Format): پوستر‌ها و سفارشاتي که حداکثر داراي عرض 150 سانتي‌متر مي‌باشد و در فضا‌هاي داخلي مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ در ابعاد بزرگتر از A3+ تا عرض 150 سانتي‌متر چاپ مي‌شود. در چاپ اين سفارشات، از چاپگر‌هاي ديجيتال نوري يا جوهرافشان و ليزري استفاده مي‌شود.

چاپ ديجيتال عريض (Wide Format): سفارشاتي که در اين ابعاد چاپ مي‌شود عموما در محيط‌هاي باز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به همين دليل در سطح چاپي اين سفارشات از موادي استفاده مي‌شود که در مقابل عوامل محيطي مانند آب و نور خورشيد مقاوم باشد. فرمت عريض، داراي حداقل 150 سانتي‌متر و حداکثر 500 سانتي‌متر عرض است.

انواع چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال، به لحاظ روش تکنولوژي مورد استفاده به 7 دسته ذيل تقسيم مي‌شود:

1. روش چاپ ديجيتال نوري
2. روش چاپ حرارتي
3. روش تصعيد رنگ
4. روش چاپ
5. روش چاپ جوهرافشان
6. روش چاپ الکتروفوتوگرافي (جامد پودري، مايع)
7. مارکر ليزري

1. روش چاپ ديجيتال نوري


چاپ ديجيتال نوري


يکي از پرکاربردترين روش‌هاي چاپ ديجيتال مي‌باشد. در اين روش با استفاده از تابش نور، تصاوير را روي کاغذ‌هاي حساس به نور (کاغذ عکاسي) چاپ کرده و در مرحله بعد تثبيت مي‌نمايند. کيفيت تصاوير در اين روش، بسيار بالاست. يکي از مشکلات اين روش، دو مرحله‌اي بودن آن مي‌باشد. البته امروزه اين مشکل، با وجود دستگا‌ه‌هاي اتوماتيک، حل شده است. در دهه‌هاي گذشته Photo Lab يا دستگا‌ه‌ ديجيتال نوري، جايگاه ويژه‌اي در لابراتوار‌هاي عکاسي دارا بود.

2. روش چاپ حرارتي

در سيستم چاپ حرارتي، با ايجاد گرماي شديد به وسيله ماتريس‌هاي حرارتي يا ليزر و ديگر واکنش‌هاي شيميايي، رنگ و تصوير را روي کاغذ‌هاي حساس به حرارت چاپ مي‌کنند. از اين روش براي چاپ تصاوير تک رنگ استفاده مي‌شود. البته امروزه استفاده از اين روش، تقريبا منسوخ شده است.

3. روش تصعيد رنگ

در واقع سيستم تصعيد رنگ، شبيه روش حرارتي مي‌باشد. در اين سيستم، ابتدا رنگ‌ها روي سلفون قرار مي‌گيرد و سپس با استفاده از پرتوهاي رنگي مانند ماتريس‌هاي حرارتي رنگ‌ها، از روي سلفون بخار شده و روي کاغذ ثبت مي‌شود. تصاوير چاپ شده به اين روش، از کيفيت بالايي برخوردار است. در دهه‌هاي گذشته از اين روش براي چاپ پوستر‌هاي تبليغاتي استفاده مي‌شد. قيمت پايين اين دستگاه سبب ‌شده تا در بسياري از لابراتوار‌هاي عکاسي از اين چاپگر‌ استفاده شود. اما مواد مصرفي اين دستگاه مانند سلفون‌هاي رنگي داراي قيمت بالايي است که سبب مي‌شود استفاده از آن، مقرون به صرفه نباشد.

4. روش چاپ

دستگاه‌‌هاي سيستم چاپ کاملا مشابه چاپگر‌هاي افست است و تنها تفاوت آن‌ها در استفاده از محمل‌هاي چاپي مي‌باشد. محمل‌ چاپي يا پليت از ابتدا داخل اين چاپگر‌ها تعبيه شده است. در اين شيوه چاپ، داده‌ها به شکل يک فايل کامپيوتري از رايانه به چاپگر منتقل شده و کل پروسه چاپ به صورت کاملا اتوماتيک انجام مي‌شود. اين ماشين ‌آلات Direct Imaging نام دارد و به اختصار به نام DI شناخته مي‌شود. استفاده از اين روش براي چاپ صفحات در تيراژ بالا، برخلاف ساير سيستم‌هاي چاپ ديجيتال، بسيار مقرون به صرفه است. اما همچنان امکان چاپ اطلاعات متغير در اين سيستم وجود ندارد.

5. روش چاپ جوهرافشان

در روش جوهرافشان، داده‌هاي ديجيتال به صورت مستقيم و به وسيله مرکب‌هاي مايع روي سطوح چاپي منتقل مي‌شوند. در اين سيستم چاپگر مرکب مايع را به صورت مستقيم از هد بر روي کاغذ انتقال مي‌دهد. در سيستم جوهرافشان، به دليل عدم استفاده از محمل مياني، تاثير عوامل محيطي بر کيفيت چاپ به حداقل مي‌رسد. نازل رنگ‌پاش اين چاپگر، کاملا ديجيتالي بوده و فقط از دو فرمان مثبت و منفي به معناي پاشيدن يا نپاشيدن رنگ پيروي مي‌کند. تنوع در ابعاد دستگاه‌هاي چاپي که از سيستم جوهرافشان پيروي مي‌کنند از پرينتر‌هاي روميزي آغاز و تا دستگاه‌هاي با عرض پنج متر را در برمي‌گيرد. مهمترين سيستم‌هاي چاپ ديجيتال، شامل سيستم جوهرافشان با امکان پاشيدن تونر براساس تقاضا (Drop on Demand) و پيوسته ((Continues tone مي‌باشد. قطعا سيستم جوهرافشان، با کيفيت‌ترين، رايج‌ترين و اصيل‌ترين روش چاپ ديجيتال محسوب مي‌شود.

6. روش چاپ الکتروفتوگرافي ( مرکب جامد پودري، مايع)


چاپ الکتروفتوگرافي


سيستم الکتروفتوگرافي به دو نوع مرکب جامد پودري يا تونري و مايع يا ديجيتال مرکبي تقسيم مي‌شود.

1-6. تونري: در اين روش، از طريق شعاع نور ليزر، مرکب‌هاي پودري که تونر نام دارد باردار شده و با ذوب شدن اين تونرها، تصاوير روي کاغذ نقش مي‌بندد. سرعت چاپ تصاوير، در روش تونري بيشتر از روش جوهرافشان است. البته اين روش، به دليل وجود واسطه بين مخزن رنگ و سطح چاپي جزء تکنولوژي ديجيتال محسوب نمي‌شود. 

2-6. ديجيتال مرکبي: در اين سيستم به جاي استفاده از مرکب‌هاي پودري، از مرکب‌هاي رنگي مايع استفاده مي‌شود. اما محدوديت‌هاي اين چاپگر سبب شده تا کمتر مورد توجه قرار بگيرد. 

• يکي از اين محدويت‌‌ها فناوري‌ پيچيده به کار رفته در اين دستگاه است که تا سالها فقط در اختيار شرکت Indigo بود. 
• دومين محدوديت اين چاپگر، ابعاد سطح چاپي است که تنها ابعاد ارائه شده در اين دستگاه، سطح چاپي A3 مي‌باشد. 
• سومين مورد قيمت بالاي اين چاپگر است.

7. روش چاپ مارکر ليزري

اين روش، بيشتر در صنايع توليدي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اين روش به وسيله اشعه ليزر و با ايجاد حرارت و سوزاندن، تصاوير مورد نظر را روي محصول درج مي‌کنند.

اميدواريم با مطالعه اين مطلب، توانسته باشيم اطلاعات مفيدي درباره چاپ ديجيتال در اختيار شما قرار دهيم.


منبع: چاپخانه خانه طراحان سام


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

آموزش چاپ سيلک Danielle Angela خريد سيم کارت Kindred Spirits of Cascades بازرگاني رنو يدک وکيليان Tamara مقالات و کتاب هاي دامپزشکي Lisa وبلاگ من